W trakcie tej podróży zwiedzimy Jordanię – jeden z najbardziej czarujących krajów Bliskiego Wschodu. Cofniemy się w czasie podziwiając dawne miasta w pełnej okazałości, będziemy delektować się pustynnymi krajobrazami, zrelaksujemy się w Akabie i „pochodzimy po wodzie” Morza Martwego. Będziemy nocować nie tylko w hotelach, ale też na pustyni i nie tylko spróbujemy jordańskich przysmaków, ale i zobaczymy jak je przygotować. Dowiemy się też więcej o życiu kobiet w Jordanii i wtopimy się w miejscowy, różnorodny, tętniący życiem klimat. A wszystko to w gronie ciekawych świata kobiet, które tak jak Ty uwielbiają stale odkrywać nie tylko świat, ale i swoje wnętrza.
Daj się porwać w niezapomnianą podróż do Jordanii, a obiecujemy, że nie pożałujesz.
Wylot z Warszawy. Przylot do Ammanu. Transfer z lotniska do hotelu. Zakwaterowanie. Nocleg w Ammanie.
Po śniadaniu rozpoczynamy zwiedzanie. Na początek ruszamy w stronę zamku Ajlun – imponującego przykładu architektury obronnej islamu, który pełnił funkcję fortecy w czasie wojen krzyżowych. Stamtąd ruszamy do Jerash (Dżarasz) – założonego najprawdopodobniej w IV wieku p.n.e. miasta, nazywanego przez wielu Pompejami Wschodu. Zwiedzanie. Do miasta wejdziemy przez Bramę Południową (nazywaną Łukiem Triumfalnym cesarza Hadriana). Następnie naszym oczom ukażą się imponujące zabytki jednego z najlepiej zachowanych miast rzymskich całego Bliskiego Wschodu. Najważniejsze to świątynia Zeusa, świątynia Artemidy (patronki miasta), hipodrom, ruiny licznych kościołów chrześcijańskich czy rzymskie teatry. W drodze powrotnej do Ammanu przystaniemy w lokalnej kawiarni, gdzie dowiemy się więcej o kulturze Jordanii, jordańskich zwyczajach i kuchni. Miejscem tym zarządza grupa silnych, ambitnych kobiet, które stworzyły ten projekt z myślą o sobie i innych kobietach okolicy (w miarę rozwoju tej działalności pragną, aby mogły zatrudniać kolejne panie pozwalając im tym samym na niezależność i rozwój osobisty). Oczywiście całe to przedsięwzięcie ma też znaczenie dla rozwoju gospodarczego miasta. Po przyjeździe weźmiemy udział w zajęciach gotowania, co z pewnością pozwoli nam się zbliżyć jeszcze bardziej do miejscowej kuchni i zwyczajów. Będzie też okazja, by delektować się jordańskimi specjałami. Nocleg w Ammanie.
Śniadanie, po którym ruszamy w kierunku wschodnim, by zobaczyć znajdujące się wśród piasków pustyni zamki (większość z nich wybudowana została między VII i VIII wiekiem, za czasów panowania władców z dynastii Umajjadów). Niegdyś służyły one nie tylko jako punkty obronne, ale i pełniły funkcje gospodarcze. Prawdopodobnie niektóre z nich uchodziły też za miejsca spotkań czy obiekty w których można było się schronić. Najsłynniejsze z nich to zamek Kasr Al-Charana (najlepiej zachowany w Jordanii) czy zamek Kasr Al-Azrak. Po powrocie do Ammanu rozpoczynamy zwiedzanie stolicy Jordanii. Amman wymieniany był już w Starym Testamencie pod nazwą Rabbat Ammon (Rabba), co sprawia, że historia tego miasta jest niezwykle bogata. W trakcie zwiedzania zobaczymy między innymi rzymski teatr oraz cytadelę, skąd roztacza się widok na stare miasto. Dzisiaj też dowiemy się więcej o sztuce zdobienia ciała henną. Nocleg w Ammanie.
Po śniadaniu opuszczamy Amman. Celem naszej dzisiejszej podróży będzie Petra, jednak na trasie zrobimy sobie kilka przystanków. Na początek Królewską Drogą (która służy wędrowcom już od ponad 3 tys. lat) przejedziemy do Madaby – miasta będącego jednym z głównych ośrodków mozaikarstwa. To właśnie tam znajduje się słynna cerkiew św. Jerzego, gdzie zobaczyć można zabytkową, pochodzącą z VI wieku Mapę z Madaby (jest to zachwycająca, mozaikowa mapa zbudowana z około dwóch milionów elementów). Stamtąd ruszamy w stronę Góry Nebo, która jest domniemanym miejscem śmierci Mojżesza. Czas na delektowanie się imponującą panoramą okolicy. Kolejnym punktem tego dnia będzie Kerak, gdzie zwiedzimy zabytkowe ruiny. Kerak słynie też z jednego z najsłynniejszych zamków krzyżowców, który imponująco wznosi się na wzgórzu. Ze względu na swoje położenie zamek uchodził za jedną z najważniejszych twierdz obronnych. Na koniec dnia dojedziemy do Petry słynącej z wyjątkowych, wykutych w skałach budowli (grobowców królewskich, skarbców, świątyń). Nocleg w Petrze.
Po śniadaniu rozpoczynamy całodzienne zwiedzanie zachwycającej Petry – miasta Nabatejczyków wykutego w skale ponad 2 tys. lat temu. Jest to jeden z najsłynniejszych zabytków całej Jordanii nie bez powodu wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, gdyż zachwyca każdego, kto ma okazję je zwiedzić. Droga do Petry prowadzi wąskim wąwozem Siq, na ścianach którego można podziwiać liczne kapliczki czy płaskorzeźby. Po wyjściu z wąwozu oczom ukazuje się skalne miasto z jedną z najbardziej rozpoznawalnych budowli świata – Skarbcem Faraona (Al-Chazna). Wysokość wykutej z różowego piaskowca budowli wynosi ponad 40 metrów (ze względu na padające o różnych porach pod różnym kątem promienie słoneczne różowy piaskowiec stale zmienia swoją barwę). Inne budowle Petry to między innymi liczne grobowce, Wielka Świątynia, Miejsce Ofiarne, Brama Themenos czy skały Dżinów (co ciekawe, w Petrze krąży wiele legend z dżinami związanych). Nocleg w Petrze.
Przejazd do Wadi Rum – unikatowego w skali światowej wąwozu, który leży wśród granitowych czy zbudowanych z piaskowca skał. Tam czeka nas 4-godzinne safari jeepami. Gwarantujemy, że będzie to niezapomniane przeżycie, gdyż okolica w której jesteśmy uważana jest za jeden z najpiękniejszych pustynnych terenów całego świata. Dzisiaj będzie też okazja, by dowiedzieć się więcej o typowo beduińskich strojach. Po przejażdżce jeepami dojedziemy do obozu, gdzie spędzimy noc pod niebem pełnym miliona gwiazd.
Po śniadaniu opuszczamy obozowisko i ruszamy odkrywać kolejne jordańskie „perełki”. Dzisiaj udamy się nad Morze Czerwone do Akaby, która jest jedynym portem morskim całej Jordanii (nie trwający długo przejazd pozwoli nam przenieść się z suchego, pustynnego obszaru do miejsca z soczyście zielonymi palmami). Przyjazd do Akaby, zakwaterowanie. Następnie czas wolny na zakupy, spacery po mieście i kąpiel. Nocleg w Akabie.
Po śniadaniu opuszczamy Akabę i ruszamy nad Morze Martwe położone w najgłębszej depresji świata sięgającej ponad 400 m p.p.m. Po drodze zatrzymamy się w miejscu w którym dowiemy się więcej na temat jednej z lokalnych organizacji. Celem, który przyświeca pracującym tam osobom jest podniesienie świadomości lokalnej społeczności w zakresie ochrony środowiska. Pracownicy starają się też angażować w działania na rzecz zrównoważonej turystyki, co ma pomóc i wpłynąć na codzienność mieszkańców regionu Morza Martwego i nie tylko. Po delektowaniu się lunchem pełnym lokalnych specjałów przejazd nad Morze Martwe. Będzie tu okazja do skorzystania z jedynej w swoim rodzaju kąpieli – ze względu na ogromne zasolenie (ok. 26%) wody morza wypychają pływającego na powierzchnię. Można więc prawie „chodzić po wodzie”. Nocleg w hotelu nad Morzem Martwym.
Po śniadaniu przejazd do Ammanu. Czas wolny na ostatnie spacery po mieście czy zakupy. Nocleg w Ammanie.
W zależności od godzin przelotów: w nocy lub wcześnie rano transfer na lotnisko. Wylot z Ammanu. Przylot do Warszawy.
Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.
Termin | CENA (4-7 osób) | CENA (8-12 osób) |
---|---|---|
26.03-04.04.2021 PROMOCJA (ważna do 29.01.2021) |
8960 PLN |
8360 PLN |
30.04-09.05.2021 PROMOCJA (ważna do 29.01.2021) |
8960 PLN |
8360 PLN |
28.05-06.06.2021 PROMOCJA (ważna do 29.01.2021) |
8960 PLN |
8360 PLN |
13.08-22.08.2021 PROMOCJA (ważna do 29.01.2021) |
8960 PLN |
8360 PLN |
17.09-26.09.2021 PROMOCJA (ważna do 29.01.2021) |
8960 PLN |
8360 PLN |
15.10-24.10.2021 PROMOCJA (ważna do 29.01.2021) |
8960 PLN |
8360 PLN |
05.11-14.11.2021 PROMOCJA (ważna do 29.01.2021) |
8960 PLN |
8360 PLN |
26.11-05.12.2021 PROMOCJA (ważna do 29.01.2021) |
8960 PLN |
8360 PLN |
Cena podana w tabeli jest ceną od 1 osoby.
Jeśli w tabeli nie widzisz terminu, w którym chcesz pojechać – skontaktuj się z nami. Dopasujemy się do Ciebie w miarę naszych możliwości.
UWAGA:
Cena biletu lotniczego na trasie Warszawa-Amman-Warszawa to ok. 2000 PLN – im wcześniej zakup, tym niższa cena. Na miesiąc przed wyjazdem cena może przekraczać 2000 PLN. Osoby zainteresowane wyjazdem prosimy więc o szybki kontakt, aby zwiększyć możliwość zakupu biletów po niższej cenie. Cena wyjazdu ulegnie zmianie wraz ze ze wzrostem cen biletów lotniczych oraz wzrostem cen walut.
Noclegi: hotele 3* i 4* (pokoje dwuosobowe), 1 nocleg w obozie na pustyni. Dla chętnych dopłata do gwarancji pokoju 1-os. – 1160 PLN.
INFORMACJE PRAKTYCZNE
DOKUMENTY WJAZDOWE/WIZY
Polacy wjeżdżają na teren Jordanii na podstawie ważnego paszportu (co najmniej 6 miesięcy) oraz wizy. Nasze biuro zajmie się wszelkimi formalnościami, a Państwa wiza zostanie wklejona na lotnisku w Ammanie.
POGODA
Klimat w Jordanii jest dość zróżnicowany. Pogoda w różnych częściach kraju zależy głównie od wysokości nad poziomem morza. Obszary położone nisko są dość gorące przez cały rok, natomiast obszary położone wyżej cechują się gorącym latem, ale nieco chłodniejsza zimą. Pogoda sprzyja podróżującym najbardziej od lutego do maja oraz od września do listopada. W okresie wakacyjnym (czerwiec-sierpień) jest także przyjemnie, ale dużo cieplej.
CZAS
+1 godzina w czasie letnim, +2 godziny w czasie zimowym.
JĘZYK
Językiem urzędowym jest język arabski. Z młodszym pokoleniem można porozumieć się po angielsku.
RELIGIA
W Jordanii przeważa islam, jest on religią państwową. Zwiedzając obiekty sakralne (meczety, synagogi) należy więc bezwarunkowo podporządkować się miejscowym zwyczajom. W ubiorze należy zachować umiar – unikać roznegliżowania.
STRÓJ
Kobiety przyjeżdżające do Jordanii na co dzień nie muszą zakrywać chustami ciała, włosów czy twarzy. Ważne jednak, by nie ubierać się zbyt wyzywająco i unikać roznegliżowania.
CENY/BUDŻET NA WYJAZD
Ceny porównywalne do cen w Polsce lub nieco wyższe.
WALUTA/PŁATNOŚCI
Walutą jest dinar jordański (JOD). Polecamy zabrać ze sobą DOLARY, które można wymieniać w bankach lub w kantorach. Bankomaty, z których można wypłacać pieniądze są dostępne w większych miastach. Używanie kart kredytowych nie jest zbyt popularne.
INTERNET/WI-FI
Dostęp do internetu i wi-fi jest powszechny jedynie w większych miastach i hotelach. Dodatkowo telefoniczne startery jordańskie często mają w pakiecie internet.
TELEFON
Koszty rozmów w roamingu są bardzo wysokie – ceny zależą od operatora, z którego usług korzystamy
w Polsce. Przed wyjazdem należy sprawdzić jakie stawki oferuje, by potem nie być zaskoczonym rachunkiem. Dobrym rozwiązaniem jest zakup karty SIM lokalnego operatora (proszę pamiętać o zdjęciu SIMLOCKa ze swojego telefonu, jeśli chcą Państwo skorzystać z lokalnych kart SIM).
WTYCZKI ELEKTRYCZNE/NAPIĘCIE
Jedynie w niektórych hotelach gniazdka są takie jak w Polsce, warto więc zabrać ze sobą uniwersalną przejściówkę.
RUCH DROGOWY
Jak prawie wszędzie piesi i kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność – miejscowi użytkownicy dróg dość swobodnie traktują przepisy ruchu drogowego. Podczas przechodzenia przez jezdnię należy uzbroić się w cierpliwość.
JEDZENIE
Jordańska kuchnia jest nietypową mieszanką kuchni tureckiej i arabskiej. Tradycyjny jordański posiłek zaczyna się od tzw. mezze czyli od przystawek. Mogą to być paszteciki, pasty (np. hummus) czy sałatki. Następnie czas na danie główne, które może być zarówno mięsne jak i bezmięsne. Daniem głównym często jest kofte czyli kiełbaski z mięsa mielonego lub falafel (smażone kulki z ciecierzycy). Na koniec oczywiście czas na niesamowicie smaczny deser. Jordańskie słodycze przygotowywane są najczęściej na bazie miodu lub orzechów i podawane są z aromatyczną kawą.
WODA
Jak prawie wszędzie na świecie należy unikać picia wody z kranu bez uprzedniego przegotowania.
CHOROBY/SZCZEPIENIA
Przed wyjazdem do Jordanii nie są wymagane żadne dodatkowe szczepienia, ale warto odnowić sobie szczepionkę przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. Z powodu odmiennej flory bakteryjnej
w pierwszych dniach po przybyciu mogą pojawić się kłopoty żołądkowe – warto mieć ze sobą węgiel. Należy również uważać na wysokie temperatury i chronić ciało przed odwodnieniem, przegrzaniem i poparzeniami słonecznymi. Oczywiście należy zachować podstawowe zasady na miejscu, m.in. mycie owoców przed spożyciem.
O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ
– do miejsc świętych wchodzimy odpowiednio ubrani: Panie- przykryte kolana, głowy i ramiona, najlepiej zabrać dwie duże chusty; Panowie – długie spodnie, przed wejściem do meczetu należy bezwarunkowo ściągnąć buty
– krem z filtrem UV, strój kąpielowy
– kapelusz/czapka/chusta na głowę
– wygodne buty trzymające kostkę z nieślizgającą się podeszwą, sandały, klapki pod prysznic
– sweter lub polar na chłodniejsze wieczory
CO WARTO PRZYWIEŹĆ JAKO PAMIĄTKĘ
– jordańskie słodycze, herbatę, kawę, przyprawy, suszone owoce, orzechy
– ubrania, biżuterię, ozdoby
– wyroby ceramiczne
Chcesz zarezerwować wycieczkę?
Masz pytania?
A może interesują Cię inne/podobne wyjazdy?
Skontaktuj się z nami.
Zostaw swój numer telefonu lub e-mail.
Skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24 godzin. Bez zobowiązań dowiesz się więcej na temat naszych wyjazdów.
Administratorem Pani / Pana danych osobowych jest Joanna Biernacka prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Joanna Biernacka – WM Travel z siedzibą w Krakowie przy ul. Szlak 65, 31-153 Kraków, której został nadany numer identyfikacji podatkowej 6852162222, e-mail: biuro@wm.travel.pl. Zgoda na przetwarzanie danych osobowych może być cofnięta w każdym czasie. W tym celu należy skontaktować się z Administratorem. Więcej informacji o sposobie przetwarzania danych i ochronie danych osobowych znajduje się w zakładce Ochrona danych osobowych.