Szukasz wyprawy w gronie ciekawych świata kobiet? Chcesz nie tylko przeżyć przygodę życia, ale i nabyć nowe umiejętności? Chcesz spróbować ormiańskiej kuchni i na własne oczy zobaczyć się jak wygląda prawdziwa gościnność? Jeśli na któreś z zadanych pytań odpowiedziałaś „TAK” to wiedz, że wyprawa do Armenii jest właśnie dla Ciebie. W jej trakcie zwiedzimy ten jeden z kaukaskich krajów, poznamy jego zabytki, odpoczniemy nad przepięknie położonym Jeziorem Sewan i poznamy prawdziwych Ormian. Jednego dnia dowiemy się więcej o haftowaniu, innego zobaczymy jak przygotowuje się kosze z wikliny, a kolejnego nauczymy się przyrządzać typowo ormiańskie specjały. To wszystko razem wzięte sprawi, że każdy dzień będzie inny niż poprzedni. Czy nie właśnie za to kochamy podróżowanie?
Nie wahaj się – wyjedź z nami do Armenii, a obiecujemy, że to będzie jeden z tych „babskich” wyjazdów, który zagości w Twojej pamięci na bardzo długo.
Nocny wylot z Warszawy – zgodnie z rozkładem lotów – 22.20.
Wczesnoporanny przylot do Erywania (03.55). Przejazd do hotelu. Odpoczynek. Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie stolicy Armenii – niesamowitego Erywania. Zobaczymy między innymi Plac Republiki, który uważany jest za najważniejszy plac tego miasta. Na jego powierzchni odbywają się wszystkie ważne uroczystości państwowe (nieopodal znajduje się równie ważny Plac Wolności). Kolejnym punktem będzie wznoszący się na zboczu wzgórza kompleks architektoniczny Kaskady. Z jego szczytu podziwiać można niesamowity widok miasta, a gdy pogoda dopisuje to i ujrzeć można najcenniejszą górę Ormian czyli Ararat (obecnie wzniesienie to znajduje się poza granicami kraju, jednak Ormianie uwielbiają z miłością spoglądać w jego stronę). Tego dnia odwiedzimy też Park Zwycięstwa, gdzie znajduje się statua „Matki Armenii” symbolizująca jednocześnie pokój oraz siłę (reprezentuje ona wszystkie silne i niezależne kobiety, które nie bały i nie boją się stawać w obronie swoich ojczyzn). Dzisiaj zobaczymy też budynek Opery i odwiedzimy Muzeum Sztuki Ludowej, gdzie podziwiać można niesamowicie bogatą kolekcję złożoną z elementów dawnej i współczesnej sztuki nawiązującej do miejscowego folkloru. Co więcej, nie tylko będziemy mogli podziwiać znajdujące się w muzeum zbiory, ale i będziemy mieli okazję samodzielne stworzyć haftowane dzieło (oczywiście będzie to miało miejsce pod okiem wyspecjalizowanego hafciarza, który zapozna nas z tajnikami haftu). Następnie odwiedzimy lokalny targ pełen miejscowego rękodzieła (pamiątek, ozdób, biżuterii, ręcznie tkanych dywaników), co pozwoli nam jeszcze bardziej poczuć atmosferę kraju w którym jesteśmy. Powitalną obiadokolację zjemy w domu Lusik Aguletsi – znanej, wpływowej ormiańskiej malarki i etnografki. Jej potomkowie postanowili zamienić miejsce w którym mieszkała w niesamowicie przytulną, lokalną knajpkę w której oprócz spróbowania tradycyjnych przysmaków będziemy mogli dowiedzieć się więcej o życiu artystki. Miejsce to obecnie jest też muzeum, więc będziemy miały możliwość przyjrzenia się zebranej tam kolekcji. Nocleg w Erywaniu.
Śniadanie, po którym ruszamy w stronę malowniczej, ormiańskiej prowincji Armawir. Po drodze zatrzymamy się przy wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO katedrze Eczmiadzyn – jednej z najstarszych i najważniejszych świątyń ormiańskich (budowla ta powstała już około 303 roku). Naszym następnym przystankiem będzie urocza wioska Musaler, gdzie w jednym z domów nauczymy się jak przygotowuje się słodki sujukh oraz gatę – jedne z najpopularniejszych ormiańskich słodyczy. Oczywiście po przygotowaniu będziemy mogły delektować się tymi słodkościami w towarzystwie gospodyni (która niegdyś była prezenterką w jednej z lokalnych stacji i prowadziła program kulinarny do którego zapraszała inspirujące osoby). Następie odwiedzimy winnicę Tushpa, gdzie spróbujemy miejscowych win i dowiemy się więcej o sposobach produkcji tego trunku. Po degustacji kontynuujemy naszą dalszą podróż. Zatrzymamy się między innymi w Khor Virap, czyli w klasztorze, który uchodzi za jedno z najbardziej znaczących miejsc pielgrzymkowych Armenii. Ten okazały zespół klasztorny będzie można podziwiać na nadzwyczajnym tle świętej góry Ormian. Stamtąd ruszamy do graniczącej z Azerbejdżanem ormiańskiej prowincji Wajoc Dzor – trasa jest niezwykle malownicza, będzie więc okazja do ustrzelenia fantastycznych zdjęć. Dotrzemy do stolicy tej prowincji, a dokładniej do Yeghegnadzor, gdzie czeka nas kolejna nie lada atrakcja – udział w warsztatach wytwarzania koszy, wazonów czy doniczek z… wierzby (oczywiście znowu towarzyszyć nam będzie wyspecjalizowany instruktor wikliniarstwa). Nocleg w pensjonacie w Yeghegnadzor.
Po śniadaniu ruszamy w dalszą drogę. Na początek zatrzymamy się w wiosce Shinuhayr – znana jest ona z hodowli owiec oraz produkcji ormiańskich dywanów z wełny owczej. Odwiedzimy miejscowy warsztat w którym wytwarza się dywany, poznamy tradycyjne i nowoczesne techniki produkcji dywanów, ich prania oraz suszenia. Co więcej, będziemy miały możliwość kontaktu z pracującymi tam kobietami (pracownia ta jest nie tylko miejscem zatrudnienia dla wielu kobiet, ale też dzięki tej pracy znajdujące się w trudnej sytuacji pracownice mogą uzyskać pomoc czy wsparcie). Misja tworzenia takich miejsc bezsprzecznie zasługuje na poparcie i szacunek, gdyż pomaga to wielu kobietom „stanąć na nogi” po niełatwej nieraz przeszłości. Po przyjemnie spędzonym czasie ruszamy w stronę monastyru Tatew – malowniczo położonego wśród wąwozów klasztoru, który z daleka przypomina twierdzę. Do klasztoru dotrzemy przewieszoną nad przepaścią kolejką linową o najdłuższej na świecie odległości między dwoma przęsłami. Na koniec dnia dotrzemy do Goris – miasteczka malowniczo otoczonego wysokimi górami. Nocleg w Goris.
Po śniadaniu opuszczamy Goris. Po drodze zobaczymy bardzo dobrze zachowany selimski karawansaraj (zajazd dla kupców i podróżujących), który zbudowany został już w 1332 roku. Następnie zatrzymamy się w wiosce Geghahovit, gdzie spotkamy się z lokalsem, który zajmuje się wytwarzaniem chaczkar (kamiennych płyt produkowanych w celu upamiętnienia jakiejś osoby lub wydarzenia). Podczas spotkania dowiemy się więcej o symbolice tych dzieł, a następnie odwiedzimy starożytny cmentarz Noratus z tymi płytami (powstały one najprawdopodobniej między VII a X wiekiem). Następnie udamy się z wizytą do jednej z lokalnych rodzin, by dowiedzieć się więcej o tajnikach produkcji tradycyjnego sera. Celem naszej dzisiejszej podróży będzie największe jezioro Armenii – Sewan. Nazywane ono bywa przez niektórych ormiańskim morzem i położone jest w malowniczym otoczeniu. Po dotarciu czas na delektowanie się zapierającą dech w piersiach okolicą. Nocleg w okolicy jeziora Sewan.
Po zwiedzaniu ruszamy do przepięknie zalesionego regionu Dilijan, gdzie podziwiać można drewniane domki powstałe już około XIX wieku (nie bez powodu Dilijan określane jest często jako „mała Szwajcaria Armenii”, bo okolica jest zachwycająca). Pospacerujemy po starym mieście i odwiedzimy niektóre z miejscowych warsztatów w których produkuje się rękodzieło. Będzie też okazja, by dowiedzieć się więcej o tym czym jest batik oraz co ma wspólnego z barwieniem tkanin. Następnie wizyta w miasteczku o nazwie Fioletowo, które zamieszkałe jest przez rosyjską mniejszość etniczną czyli Mołokanów. Ugoszczeni zostaniemy przez jedną z lokalnych rodzin – spróbujemy domowych wypieków i tradycyjnej herbaty przygotowywanej w samowarach. Będzie też okazja, by porozmawiać i dowiedzieć się więcej na temat ich kultury czy tradycji. Następnie ruszamy do kulturalnej stolicy kraju – Gyumri. Jest to drugie pod względem wielkości miasto Armenii, w którym narodziło się wielu ormiańskich artystów, pisarzy czy muzyków. Podczas zwiedzania miasta towarzyszyć nam będzie syn słynnego architekta. Następnie odwiedzimy galerię sióstr Mariam i Eranuhi Aslamazyan – silnych i odważnych kobiet, które w swoim czasie łamały wiele stereotypów (były pierwszymi artystkami w sowieckiej Armenii). Dowiemy się więcej o ich życiu – tym co je inspirowało oraz motywowało do działania. Oczywiście zapoznamy się też z ich sztuką, gdyż w miejscu tym znajduje się ponad 600 ich prac. Po tej wizycie będziemy miały okazję odkryć i wyzwolić swoją kreatywność, bo weźmiemy udział w warsztatach ceramiki. Następnie obiadokolacja pełna lokalnych przysmaków. Nocleg w Gyumri.
Śniadanie. Celem naszej dzisiejszej podróży będzie Erywań, jednak po drodze zrobimy sobie kilka przystanków. Na początek zatrzymamy się w wiosce Byurakan, gdzie weźmiemy udział w interaktywnym występie folklorystycznym. Dowiemy się więcej o ormiańskich, tradycyjnych pieśniach, tańcach, grach, legendach, muzyce instrumentalnej czy lalkach. Następnie udamy się do Aragyugh, gdzie odwiedzimy fabrykę naturalnych, roślinnych kosmetyków. Zapoznamy się z tajnikami produkcji i dowiemy się więcej o roślinach oraz ich właściwościach leczniczych. Ostatnim przystankiem tego dnia będzie fabryka czekolady, gdzie zdobędziemy nieco wiedzy o produkcji słodkości z czekolady. Na nocleg i obiadokolację dotrzemy do Erywania. Nocleg w Erywaniu.
Po śniadaniu ruszamy w stronę Gegard – umieszczonego na liście światowego dziedzictwa UNESCO zespołu klasztornego z IV w. założonego przez Grzegorza Oświeciciela. Na uwagę w klasztorze zasługują liczne grobowce wykute w skale oraz oryginalnie zaprojektowany narteks (przedsionek). Następnie ruszamy do Garni, uroczej wsi, która słynie z kompleksu zabytkowych budowli. Najpopularniejszą wśród nich jest twierdza Garni ze słynną, bazaltową świątynią poświęconą bogu słońca – Mitrze. Jej wygląd może nieco zaskoczyć tych, którzy myśleli, że zobaczą kolejną typowo ormiańską budowlę, ponieważ świątynia Mitry zbudowana została (prawdopodobnie już w I wieku) zgodnie z zasadami antycznej, grecko-rzymskiej architektury. Umieszczona jest ona na skraju płaskowyżu, nad malowniczym wąwozem. Po delektowaniu się imponującymi widokami ruszamy w dalszą drogę. Zostaniemy ugoszczeni przez jedną z lokalnych rodzin, gdzie zobaczymy jak tradycyjny chleb „lawasz” piecze się w tradycyjnym piecu o nazwie „tonir”. Poznamy też lokalnego lalkarza. Powrót do Erywania. Czas wolny, który możemy wykorzystać na ostatnie zakupy czy spacery po mieście. Wieczorem czeka nas niestety pożegnalna obiadokolacja pełna przysmaków, których smak z pewnością na długo zagości w naszej pamięci (i pewnie niejednokrotnie będziemy chciały go odtworzyć przygotowując posiłki dla naszych najbliższych). Nocleg w Erywaniu.
Transfer na lotnisko. Wczesnoporanny wylot z Erywania (zgodnie z rozkładem lotów o godzinie 04.45). Przylot do Warszawy o godzinie 06.30.
Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.
Podane godziny przelotów mają charakter informacyjny i mogą ulec zmianie z przyczyn od nas niezależnych.
Możliwe wyloty z innych miast z Polski. O szczegóły zapytaj w biurze.
Termin |
---|
Zainteresowała Cię ta wyprawa? Skontaktuj się z nami po więcej szczegółów. |
Cena podana w tabeli jest ceną od 1 osoby.
Jeśli w tabeli nie widzisz terminu, w którym chcesz pojechać – skontaktuj się z nami. Dopasujemy się do Ciebie w miarę naszych możliwości.
UWAGA:
Noclegi w hotelach 3*, 4* i pensjonatach (pokoje 2-osobowe). Dla chętnych możliwość dopłaty do gwarancji pokoju 1-osobowego (760 PLN).
DOKUMENTY WJAZDOWE/WIZY
PASZPORT ważny co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego powrotu z Armenii. Obywatele RP nie potrzebują wiz.
POGODA
Armenia jest zróżnicowana geograficznie, więc pogoda jest zależna od regionu. Najogólniej – temperatura jest zwykle wyższa o ok. 10 stopni niż w Polsce o danej porze roku.
CZAS
+2 godziny w stosunku do czasu w Polsce.
JĘZYK
Językiem urzędowym w Armenii jest j.ormiański, ale praktycznie każdy Ormianin mówi po rosyjsku.
Z młodszym pokoleniem można także porozmawiać po angielsku.
RELIGIA
Przeważa prawosławie.
CENY/BUDŻET NA WYJAZD
Porównywalne do cen w Polsce. Budżet na wyjazd – porównywalny z tym, jaki zaplanowalibyśmy na pobyt
w Polsce.
WALUTA/PŁATNOŚCI
Walutą Armenii jest DRAM.
Na miejscu nie ma możliwości wymiany polskich złotówek, dlatego polecamy zabrać EURO lub DOLARY, które bez problemu można wymienić w licznych kantorach. Ważne jednak, aby banknoty były wydane po 2006 roku i nie były zniszczone. W większych miastach nie ma także problemu z dostępem do bankomatów. Płatność kartą nie jest jeszcze zbyt popularna.
INTERNET/WI-FI
Dostęp do internetu jest coraz bardziej powszechny. Powoli jest zapewniany w holach hotelowych czy restauracjach w większych miastach.
TELEFON
Najlepiej kupić starter lokalnego operatora. Pilot na miejscu doradzi w jakiej sieci ceny są najkorzystniejsze.
WTYCZKI ELEKTRYCZNE/NAPIĘCIE
Takie jak w Polsce.
RUCH DROGOWY
Jak wszędzie na Kaukazie, mieszkańcy Armenii także podchodzą dość swobodnie do przepisów drogowych, przy przechodzeniu przez ulicę należy mieć oczy naokoło głowy. Mimo szybkiej jazdy, miejscowi są świetnymi i pewnymi kierowcami, choć nie mają łatwego zadania, gdyż sporo dróg jest w niezbyt dobrym stanie.
WODA
Jak prawie wszędzie na świecie należy unikać picia wody z kranu.
CHOROBY/SZCZEPIENIA
Przed wyjazdem na Kaukaz nie są wymagane żadne szczepienia. Oczywiście należy zachować podstawowe zasady na miejscu, m. in. mycie owoców przed spożyciem itp.
O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ
– do cerkwi wchodzimy odpowiednio ubrani: Panie- przykryte kolana, głowy i ramiona, najlepiej zabrać dwie duże chusty; Panowie – długie spodnie.
– krem z filtrem UV
– kapelusz/czapka/chusta na głowę
– strój kąpielowy
– wygodne buty trzymające kostkę z nieślizgającą się podeszwą, sandały, klapki pod prysznic,
– lekka kurtka przeciwdeszczowa
CO WARTO PRZYWIEŹĆ JAKO PAMIĄTKĘ
– rękodzieło, czapki, skarpety
– ręcznie wykonana biżuteria srebrna
– obrusy
– prawdziwy ormiański koniak, wino z granatów
– basturma – przysmak ormiański (surowa, wołowa polędwica suszona w ziołach)
– dżem z całych orzechów włoskich
– przyprawy
– orzechy w miodzie
– duduk – ludowy instrument muzyczny z drzewa morelowego – jeden z symboli Armenii
– obrazy wykonane przez lokalnych artystów
– kawa idealnie nadająca się do parzenia w tyglach
– dżezwy (inaczej zwane „turki”) – tygle do parzenia kawy
Chcesz zarezerwować wycieczkę?
Masz pytania?
A może interesują Cię inne/podobne wyjazdy?
Skontaktuj się z nami.
Zostaw swój numer telefonu lub e-mail.
Skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24 godzin. Bez zobowiązań dowiesz się więcej na temat naszych wyjazdów.
Administratorem Pani / Pana danych osobowych jest Joanna Biernacka prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Joanna Biernacka – WM Travel z siedzibą w Krakowie przy al. Powstania Warszawskiego 15, 31-539 Kraków, której został nadany numer identyfikacji podatkowej 6852162222, e-mail: biuro@wm.travel.pl. Zgoda na przetwarzanie danych osobowych może być cofnięta w każdym czasie. W tym celu należy skontaktować się z Administratorem. Więcej informacji o sposobie przetwarzania danych i ochronie danych osobowych znajduje się w zakładce Ochrona danych osobowych.