Filipiny to kraina siedmiu tysięcy przepięknie ulokowanych wysepek. My w trakcie tej podróży odwiedzimy niektóre z nich, delektując się ich niepowtarzalnym klimatem. Jednego dnia dowiemy się więcej o kolonialnych zabytkach, innego odpoczniemy na przepięknej plaży wsłuchując się w szum fal, a kolejnego poćwiczymy jogę w zapierających dech w piersiach okolicznościach przyrody. Podejrzymy też codzienne zajęcia mieszkańców i spróbujemy tego, co w filipińskiej kuchni najpyszniejsze. A wszystko to w kameralnej grupie kobiet, które tak jak Ty uwielbiają odkrywać świat.
Nie wahaj się i wyjedź z nami w tą niesamowitą podróż na Filipiny – kraju tarsierów czyli maleńkich małpek, przepięknych raf koralowych i niezliczonej ilości rajskich plaż. Gwarantujemy, że ta podróż zapadnie w Twojej pamięci na bardzo długo.
Wylot z Warszawy.
Przylot do Manili – położonej na wyspie Luzon stolicy Filipin. Jest to nie tylko największy ośrodek gospodarczy kraju, ale także najbardziej znaczący ośrodek kulturalno-naukowy. Całe miasto podzielone jest na kilka głównych dzielnic, a każda z nich zachwyca niepowtarzalną atmosferę. Najsłynniejsze zabytki miasta to pochodzące z XVI wieku fragmenty fortyfikacji (Intramuros), neogotycki kościół, rezydencja prezydenta czy kościół św. Augustyna. Transfer z lotniska do hotelu. Zakwaterowanie. Nocleg w Manili.
Po śniadaniu transfer na lotnisko, skąd nastąpi przelot na wyspę Siargao (wysepka przez wielu nazywana jest jednym z najpiękniejszych i najmniej odkrytych miejsc Filipin). Jej kształt zbliżony jest do kształtu łzy i jest ona jedną z najdalej wysuniętych na wschód wysp kraju. Przejazd z lotniska do hotelu, zakwaterowanie. Czas wolny. Miejsce, w którym spędzimy kilka kolejnych nocy zachwyca swoją autentycznością i klimatem. Dzięki bujnej roślinności i relaksującemu otoczeniu z pewnością poczujemy się wyjątkowo. Nocleg na wyspie Siargao. (Ś, O)
Całodzienne zwiedzanie wyspy Siargao. Z racji tego, że wyspa w większości pokryta jest bujnymi lasami deszczowymi czy namorzynami gwarantujemy, że dzień będzie pełen niezapomnianych widoków (a w trakcie podróżowania ustrzelimy mnóstwo niesamowitych zdjęć). Odkryjemy piękno okolicy w której jesteśmy, spróbujemy lokalnej kawy czy odpoczniemy na jednej z przepięknych plaż. Zbliżymy się też do miejscowej kultury odwiedzając jeden z targów, podejrzymy również codzienność mieszkańców. Jeśli będzie czas dowiemy się też więcej o filipińskiej kuchni i wytwarzaniu tradycyjnego przedmiotu o nazwie banig (jest to rodzaj miejscowego kosza). Nocleg na wyspie Siargao. (Ś, O, K)
Dzisiaj zagłębimy się w tajniki jogi, która pozwala na zachowanie równowagi pomiędzy ciałem a umysłem. Nauczymy się jak utrzymać równowagę, korzystając z ćwiczeń fizycznych, umysłowych i oddechowych. Dowiemy się jak to wszystko się łączy i przenika. Poznamy najważniejsze pojęcia związane z jogą i dowiemy się jak praktyka wpływa na nasze samopoczucie. Będziemy praktykować w pięknych okolicznościach przyrody, co dodatkowo wpłynie na nasz nastrój. Nocleg na wyspie Siargao. (Ś, O, K)
Kolejny dzień, który poświęcimy na praktykowanie jogi. Poświęcimy czas na wewnętrzne poznanie, co pozwoli zachować nie tylko fizyczną, ale przede wszystkim psychiczną równowagę. Wszystko czego dowiemy się w trakcie tych dwóch dni praktyki z pewnością przyda nam się po powrocie do naszych domów. We własnym zaciszu będziemy mogły tam korzystać z wiedzy, którą przyswoiłyśmy podczas praktyki. Nocleg na wyspie Siargao. (Ś, O, K)
Czas wolny. Nocleg na wyspie Siargao. (Ś)
Dzisiaj niestety żegnamy się z czarującą wyspą Siargao na której spędziłyśmy kilka poprzednich dni. Transfer na lotnisko, skąd nastąpi wylot na kolejną filipińską wyspę – Cebu. Po przylocie transfer z lotniska do hotelu, zakwaterowanie. Po południu odwiedzimy fabrykę czekolady Casa de Cacao. Tam dowiemy się więcej o Raquel T. Choa (przekonamy się też dlaczego nazywa się ją „Królową Czekolady”). Oczywiście zagłębimy się też w tajniki produkcji, a na koniec same skosztujemy jednej z najlepszych czekolad świata. Wieczorem czeka nas wizyta w luksusowym spa, gdzie zregenerujemy nie tylko nasze ciała, ale może i duszę? Nocleg na wyspie Cebu. (Ś)
Po śniadaniu promem ruszamy w stronę następnej filipińskiej wyspy, a dokładniej wyspy Bohol. Po przyjeździe zakwaterowanie w przepięknie położonym hotelu położonym nieopodal rzeki Loboc. Po południu czas wolny, który można wykorzystać na relaks, odkrywanie zakamarków okolicy czy uprawianie sportów wodnych. Nocleg na wyspie Bohol. (Ś)
Zwiedzanie okolicy w której jesteśmy. Dzisiaj zobaczymy słynne Wzgórza Czekoladowe, które uchodzą niemalże za symbol całych Filipin. Ich nazwa nie wzięła się znikąd, gdyż w porze suchej (okres od lutego do maja) słońce tak przypieka trawę, którą są porośnięte, że nabierają one barw kawowo-czekoladowych i wyglądają jak pudełko pralinek. Następnie czeka nas przeprawa łodzią po rzece Loboc, podczas której dowiemy się więcej na temat lokalnej muzyki. Będzie też okazja, by delektować się okolicą. Tego dnia udamy się też z wizytą do leśnego rezerwatu, który zamieszkiwany jest przez maleńkie małpki czyli tarsiery (lub inaczej wyraki). Wielkość ich oczu w stosunku do reszty ciała jest dość nieproporcjonalna, co sprawia, że nie można oderwać od nich wzroku. Wielu wyspę Bohol nazywa Wyspą Tarsierów, więc to jasne, że miejsca, które upodobały sobie te stworzenia nie mogło zabraknąć w planie naszej podróży. Nocleg na wyspie Bohol. (Ś, O)
Dzisiaj ruszamy na wyspę Siquijor. Wielu uważa ją za jedną z najbardziej tajemniczych i mistycznych wysepek Filipin, gdyż niektóre jej części zamieszkiwane są przez szamanów posiadających zdolności lecznicze. Pobyt tutaj z pewnością będzie niezapomnianym doświadczeniem. Po przybyciu promem na wyspę czas wolny. Nocleg na wyspie Siquijor. (Ś)
Dzień poświęcimy na odkrywanie wyspy na której jesteśmy. Zobaczymy między innymi 400-letnie drzewo, które przez lokalsów uważane jest za magiczne (według nich posiada ono właściwości lecznicze). Następnie zobaczymy zabytkowy kościół, a po zwiedzaniu udamy się w stronę przepięknie ukrytych wśród bujnej roślinności wodospadów Cambugahay. Chętni oczywiście będą mogli skorzystać z orzeźwiającej kąpieli – gwarantujemy, że będzie to niezwykłe doświadczenie! Jeśli będzie czas odwiedzimy też muzeum i będziemy delektować się okolicą jeziora San Juan de Capilay. Na koniec dnia dowiemy się więcej o popularnym wśród miejscowych rytuale o nazwie Bolo-Bolo. Nocleg na wyspie Siquijor. (Ś, O)
Dzisiaj udamy się w stronę wysepki, która słynie z wyśmienitych warunków do snorkelowania czy nurkowania. Apo Island (bo o niej mowa) zachwyca swoim klimatem, fauną i florą. W trakcie pobytu podejrzymy podwodne życie nurkując w krystalicznych wodach, dowiemy się więcej o zamieszkiwanych wyspę żółwiach, a na koniec odpoczniemy na plaży z przepięknym widokiem. Gwarantujemy, że ta niezliczona ilość wrażeń sprawi, że ten dzień (jak i cały pobyt na Filipinach) zapamiętamy na długo. Powrót na wyspę Siquijor. Nocleg na wyspie Siquijor. (Ś, O)
Dzisiaj opuszczamy wyspę Siquijor i promem ruszamy do Dumaguete. Transfer na lotnisko, skąd nastąpi wylot do Manili. Po przylocie transfer do hotelu, zakwaterowanie. Czas wolny, który można wykorzystać na odpoczynek lub zakupy. Z hotelu (w którym będziemy) regularnie kursuje autobus, którym dojedziemy do jednego z największych centrów handlowych Azji – Mall of Asia (jest to też centrum rozrywkowe i konferencyjne). Chętni będą mogli więc kupić ostatnie pamiątki. Nocleg w Manili. (Ś)
W zależności od godzin przelotów: czas wolny (dla chętnych ewentualnie zakupy w centrum handlowym Mall of Asia) lub transfer na lotnisko. Wylot do Polski. (Ś)
Przylot do Warszawy.
Ś-Śniadanie, O-Obiad, K-Kolacja
Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.
Wszystkie rejsy łodziami i promami uzależnione są od pogody oraz stanu morza.
Termin |
---|
Zainteresowała Cię ta wyprawa? Skontaktuj się z nami po więcej szczegółów. |
Cena podana w tabeli jest ceną od 1 osoby.
Jeśli w tabeli nie widzisz terminu, w którym chcesz pojechać – skontaktuj się z nami. Dopasujemy się do Ciebie w miarę naszych możliwości.
UWAGA:
INFORMACJE PRAKTYCZNE
DOKUMENTY WJAZDOWE/WIZY
Obywatele RP: wjazd na Filipiny na podstawie ważnego paszportu (co najmniej 6 miesięcy od daty wyjazdu z Filipin).
POGODA
Klimat w różnych regionach Filipin jest odmienny. Tak naprawdę każdy czas jest dobry na wyjazd na Filipiny, ponieważ zawsze jest tam ciepło. Od grudnia do czerwca panuje tam pora sucha, która szczególnie sprzyja podróżowaniu i kąpielom wodnym. Od lipca do listopada również jest przyjemnie, ale częściej padają deszcze.
CZAS
+6 godzin w stosunku do czasu letniego w Polsce, +7 godzin w stosunku do czasu zimowego w Polsce.
JĘZYK
Językami urzędowymi są język filipiński oraz język angielski. W niektórych rejonach można porozumieć się również językiem hiszpańskim. W wioskach mieszkańcy często posługują się różnymi dialektami.
RELIGIA
Większość mieszkańców Filipin to katolicy. Część mieszkańców wyznaje również tradycyjne religie plemienne.
CENY/BUDŻET NA WYJAZD
Ceny niższe lub porównywalne do cen w Polsce.
WALUTA/PŁATNOŚCI
Walutą Filipin jest peso filipińskie (PHP). 1 PLN = ok. 14 PHP. Na miejsce zabieramy ze sobą DOLARY lub EURO i wymieniamy na lokalną walutę. Jeśli chodzi o płatności to najlepiej płacić gotówką. Płatność kartą jest możliwa jedynie w większych miastach. Pieniądze można wypłacać z bankomatu (najlepiej kartą VISA, gdyż z Master Card zdarzają się problemy), jednak nie zawsze jest to możliwe. Warto więc mieć zapas gotówki przy sobie.
INTERNET/WI-FI
Wi-fi jest w większości hoteli. Można też kupić kartę SIM lokalnego operatora i korzystać z internetu pakietowego.
TELEFON
Koszty rozmów w roamingu są bardzo wysokie – ceny zależą od operatora, z którego usług korzystamy w Polsce. Przed wyjazdem należy sprawdzić jakie stawki oferuje, by potem nie być zaskoczonym rachunkiem. Lepszym wyjściem niż dzwonienie przy pomocy polskiego telefonu jest zakup karty SIM lokalnego operatora. Pilot pomoże Państwu wybrać najlepszą ofertę. Aby skorzystać z tej opcji proszę pamiętać o zdjęciu SIMLOCKA z aparatu telefonicznego.
WTYCZKI ELEKTRYCZNE/NAPIĘCIE
Gniazdka wg standardu amerykańskiego, więc nasze wtyczki wymagają użycia przejściówek. Można je kupić przez internet (koszt około 2-5 zł).
RUCH DROGOWY
Filipińczycy dość swobodnie podchodzą do przepisów drogowych. Należy więc nastawić się na czasem nieostrożną jazdę i częste klaksony. Przechodząc przez jezdnię należy zachować szczególną ostrożność i uzbroić się w cierpliwość.
ETYKIETA/ZWYCZAJE
Filipińczycy są bardzo gościnni i mimo niezbyt wysokiego standardu życia i braku dostępu do niektórych produktów witają przyjeżdżających z uśmiechem i otwartymi ramionami. Ich serdeczność i życzliwość przejawia się na każdym kroku, są otwarci i chętni do pomocy. Najważniejszą dla nich wartością jest rodzina. W wioskach bardzo szanowani są Szamani, którzy odprawiają różne rytuały. Tubylcy proszą ich o pomoc w trudnych sytuacjach życiowych i o uzdrowienie w czasie choroby.
JEDZENIE
Filipińskie potrawy (jak większość potraw azjatyckich) to najczęściej połączenie mięsa, warzyw i ryżu. Oprócz tego Filipiny poszczyć się mogą bardzo smacznymi daniami przygotowywanymi z ryb oraz owoców morza. Filipińczycy uwielbiają również słodkie wypieki (szczególnie bułki) oraz świeże i soczyste owoce, których mają pod dostatkiem.
Jeśli chcemy przygotować danie samodzielnie to zakupy najlepiej robić na lokalnych targach (owocowo-warzywnych, rybnych). Jeśli chcemy natomiast spróbować dań przygotowywanych przez Filipińczyków to warto udać się na tzw. „filipińskie gary”, czyli „knajpki” umiejscowione najczęściej w domach Filipińczyków. Potrawy przygotowywane są w wielkich garnkach, a następnie wystawiane są na zewnątrz. Chętni mogą zajrzeć do nich, znaleźć coś, na co mają ochotę i kupić to danie. Jest to bardzo intrygujące rozwiązanie, ponieważ nigdy nie wiadomo, na jakie smakołyki możemy trafić danego dnia 🙂 Na Filipinach stołować się można również w lokalnych barach i restauracjach.
WODA
Jak prawie wszędzie na świecie należy unikać picia wody z kranu.
CHOROBY/SZCZEPIENIA
Nie ma szczepień obowiązkowych, zaleca się jednak szczepionki na żółtaczkę typu A i B, tężec, dur brzuszny. Oczywiście należy zachować podstawowe zasady na miejscu, m.in. mycie owoców przed spożyciem itp. Dodatkowo należy zaopatrzyć się w repelenty na owady tropikalne (np. repelent przeciwko komarom – najlepiej ze stężeniem 50% DEET).
O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ
– lekka, letnia odzież najlepiej z naturalnych materiałów
– świetnie sprawdza się wodoodporna torba, do której w razie opadów deszczu można schować sprzęt fotograficzny i pieniądze
– krem z filtrem UV
– kapelusz/czapka/chusta na głowę
– strój kąpielowy
– wygodne buty trzymające kostkę z nieślizgającą się podeszwą, sandały, klapki pod prysznic
– buty do pływania, małe płetwy, maska, fajka do snorkelingu (na Filipinach jest duży problem z wypożyczeniem tego sprzętu, więc trzeba mieć go ze sobą)
CO WARTO PRZYWIEŹĆ JAKO PAMIĄTKĘ
– ludowe wyroby rękodzielnicze, biżuteria, talizmany
– susz z roślin leczniczych, przyprawy (np. anyż gwiazdkowaty)
– pamiątki wykonane z kokosów czy trawy kokosowej
– cygara
– kawa
Chcesz zarezerwować wycieczkę?
Masz pytania?
A może interesują Cię inne/podobne wyjazdy?
Skontaktuj się z nami.
Zostaw swój numer telefonu lub e-mail.
Skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24 godzin. Bez zobowiązań dowiesz się więcej na temat naszych wyjazdów.
Administratorem Pani / Pana danych osobowych jest Joanna Biernacka prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Joanna Biernacka – WM Travel z siedzibą w Krakowie przy al. Powstania Warszawskiego 15, 31-539 Kraków, której został nadany numer identyfikacji podatkowej 6852162222, e-mail: biuro@wm.travel.pl. Zgoda na przetwarzanie danych osobowych może być cofnięta w każdym czasie. W tym celu należy skontaktować się z Administratorem. Więcej informacji o sposobie przetwarzania danych i ochronie danych osobowych znajduje się w zakładce Ochrona danych osobowych.